Aktualności

Uważaj na próby wyłudzeń

21.08.2020

Poznaj najpopularniejsze metody wyłudzeń i sprawdź, jak się przed nimi uchronić. Jeżeli cokolwiek wzbudzi Twój niepokój, daj nam znać.

Pod kogo mogą się podszywać cyberprzestępcy?

Funkcjonariusza Służb Mundurowych np.: policjanta, wojskowego itp., członka rodziny np.: córkę, syna, wnuka itp, pracownika banku lub innej instytucji, np.: inżyniera, lekarza, marynarza lub każdą inną osobę, która chce nawiązać relację.

O co mogą prosić Cię oszuści?

Zrobienie przelewu przez Bs24.Podanie danych do logowania i autoryzacji (np. kody SMS). Otworzenie wiadomość e-mail o podejrzanej treści lub kliknięcie w załącznik. Pobranie ze sklepu Google Play i zainstalowanie na telefonie, tablecie lub komputerze aplikacji do zdalnej weryfikacji, np. TeamViewer QuickSupport. Zakup bitcoin. W rzeczywistości oszuści chcą zdobyć Twoje dane i wykorzystać je do kradzieży pieniędzy z konta. Co zrobić, jeżeli podejrzewasz, że Ty lub bliska osoba możecie być ofiarami oszustwa? Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji telefonicznie lub osobiście oraz poinformuj o tym Bank. Jeśli otrzymałeś telefon może być on na podsłuchu, więc połączenie np. z Policją/Bankiem wykonaj z innego urządzenia. Skontaktuj się z Bankiem telefonicznie, e-mailowo, zablokuj samodzielnie logowanie do systemu Bs24/eCorpoNet i autoryzację przelewów poprzez 3-krotnie wprowadzenie błędnego hasła do logowania i/lub 3-krotne błędne wprowadzenie kodu z sms przy logowaniu.

Pamiętaj!

Bank Spółdzielczy w Chrzanowie nie wymaga instalacji na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej, żadnego dodatkowego oprogramowania, zwłaszcza takiego, które miałoby podnosić poziom bezpieczeństwa wykonywanych operacji lub dostępu do serwisu. Pracownik banku podczas rozmowy telefonicznej nigdy nie poprosi Cię o podanie mu haseł dostępu do żadnego z serwisów (internetowego, mobilnego, telefonicznego) ani o wykonanie przelewu.

10 zasad cyberbezpieczeństwa:

  • Nie otwieraj załączników z niepewnych źródeł i nie klikaj w podejrzane linki.
  • Sprawdzaj adresy stron www, na których się logujesz, a także ich certyfikaty.
  • Regularnie aktualizuj urządzenia i oprogramowanie na komputerze i telefonie (system, aplikacje, przeglądarkę, antywirusy).
  • Twórz skomplikowane hasła trudne do odgadnięcia przez postronne osoby.
  • Nie używaj tego samego hasła do różnych kont oraz nie zapisuj haseł na kartkach ani w plikach na komputerze.
  • Nie podawaj / nie wysyłaj swoich loginów i haseł innym osobom.
  • Nie loguj się przez publiczne, niezabezpieczone wi-fi do bankowości internetowej, np. restauracje, dworce.
  • Nie loguj się do bankowości internetowej na urządzeniach publicznie dostępnych np. w kafejkach, hotelach.
  • Czytaj treść SMS przed potwierdzeniem transakcji.
  • Nie podłączaj zewnętrznych nośników danych do swojego urządzenia, jeśli nie masz pewności co do ich bezpieczeństwa.